Corpus Christi w tradycji latynoamerykańskiej

Ozdobione ulice Matão przyciągają tysiące odwiedzających z najróżniejszych miejscowości. To prawdziwy festiwal wiary i sztuki, mający formę wielkiego plenerowego wydarzenia.

Corpus Christi

Dzięki uprzejmości s. Joanny Dresler MC

Jezus ustanowił świętą Eucharystię, aby stała się sercem Kościoła. (M. Leonia Milito)

Uroczystość Bożego Ciała po raz pierwszy obchodzono w 1246 roku w Belgii, a inspiracją były mistyczne wizje zakonnicy z Liège, błogosławionej Juliany z Retìne. Blisko dwadzieścia lat później, bo w 1264 roku, papież Urban IV upowszechnił ją w całym Kościele. Znaczenie miał tu cud eucharystyczny w Bolsenie, gdzie kilka kropel krwi wypłynęło z Hostii, świadcząc o rzeczywistej obecności Jezusa Chrystusa. 

W liturgii Kościoła katolickiego Boże Ciało przypada w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej. Obecnie w wielu krajach, jeśli czwartek nie jest dniem wolnym od pracy, przenosi się je na najbliższą niedzielę. W Polsce jednak nadal obchodzimy uroczystość Corpus Christi w czwartek, przygotowując uroczyste procesje eucharystyczne. Tradycyjnie przygotowuje się cztery ołtarze, przy których odczytywane są odpowiednie fragmenty Ewangelii o tematyce eucharystycznej. Cztery ołtarze symbolizują cztery strony świata. To znak, że Chrystus jest wnoszony do wszystkich dziedzin naszego życia. 

Również w Ameryce Łacińskiej uroczystość Bożego Ciała obchodzona jest w bardzo tradycyjny sposób. Obchodom przewodniczą biskupi i kapłani i towarzyszy im duża liczba wiernych. Są to momenty odnowienia wiary i doświadczenia jedności Kościoła. 

Do Brazylii, bo o niej dziś chciałam opowiedzieć, procesje Bożego Ciała sprowadzili w okresie kolonialnym Portugalczycy. Odbywały się one tutaj już w XVI wieku, praktycznie równolegle z rozprzestrzenianiem się tej tradycji w całej Europie. Stopniowo rozkwitała też tradycja tworzenia dekoracji ulicznych oraz układania z nich różnych symboli. Charakterystyczne dla tego kraju jest przygotowywanie symboli religijnych lub ornamentów roślinnych na ulicach i drogach, po których przechodzi kapłan z Najświętszym Sakramentem. 

Matão

Odwiedziłam miasto, w którym ta uroczystość, podobnie jak przygotowywanie dywanów, odbywa się w sposób szczególnie uroczysty. To Matão, mała gmina w stanie São Paulo. Już od od 1948 roku na uroczystość Bożego Ciała przybywa tu wielu gości, nie tylko katolików, by uczestniczyć w tych religijnych i artystycznych wydarzeniach.

Przygotowywany jest przepiękny dywan, przedstawiający różne sceny biblijne. Są one najpierw rysowane na asfalcie lub ziemi a następnie ręcznie wypełniane różnymi materiałami. W użytku są kolorowe trociny i sól, kawa w proszku, kamienie, piasek, mąka, papiery, tektura, kapsle, kwiaty i inne. Artyści i wolontariusze wykorzystują do tworzenia symboli ponad 70 ton materiałów. Budują w ten sposób kilkukilometrową ścieżkę, którą przejdzie procesja. Ozdobione ulice przyciągają tysiące odwiedzających z najróżniejszych miejscowości. To prawdziwy festiwal wiary i sztuki, mający formę wielkiego plenerowego wydarzenia.

Uroczysta procesja Corpus Christi w Matão odbywa się już po raz siedemdziesiąty czwarty. W tym roku powraca ona w tradycyjnej formie po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Temat tegorocznej uroczystości w Matão brzmi: “Eucharystia: droga komunii, uczestnictwa i misji”. Oprócz programu religijnego z celebracjami eucharystycznymi, oprócz ornamentacji wykonanych na ulicach miasta przez wspólnotę katolicką i zdobiących trasę przejścia kapłana niosącego Najświętszy Sakrament, planowane są również atrakcje kulturalne. Wśród nich najważniejsze są koncerty. 

Celebracja Bożego Ciała jest głęboko zakorzeniona w tożsamości mieszkańców Matão. Wydarzenie to ubogaca wszystkich, niezależnie od religii, ponieważ stało się częścią kultury i tradycji miasta. Jednocześnie umacnia duchowe wartości stając się wyzwaniem i zobowiązaniem dla katolików.  

W godzinach popołudniowych po Mszy świętej w kościele pw. Matki Pana Dobrego Jezusa (głównym kościele miasta) rozpoczyna się uroczysta procesja. Wierni idą ozdobionymi ulicami miasta za kapłanem niosącym monstrancję z Najświętszym Sakramentem. Widać tu też solidarność różnych organizacji charytatywnych, jednoczących się na czas przygotowania ulic miasta na procesję Bożego Ciała. 

W tym dniu organizowany jest także jarmark na którym prezentowane są dzieła miejscowych artystów, rękodzielników i twórców ludowych. 

Przygotowania do procesji Bożego Ciała i uczestnictwo w niej są wyrazem wiary, solidarności, ale i ekspresją sztuki i kultury. Jednoczą one wszystkich we wspólnocie chrześcijańskiej, dając świadectwo w dzisiejszym świecie o realnej obecności Jezusa w Najświętszym Sakramencie. 

***

Sięgnij do innych tekstów autorki

Jeśli podoba Ci się nasz portal i chcesz, żeby dalej istniał i się rozwijał możesz nas wesprzeć na PATRONITE.