Artykuły dla tagu — ubodzy

 

Nie chodzi o relację, która wynosi nas ponad „potrzebujących biedaków”, a ich prowokuje do podstępów by nas wykorzystać (to słodka zemsta za utajoną pogardę). Chodzi o braterstwo.

Już za chwilę kolejny Światowy Dzień Ubogich. Preludium do świętowania królowania Jezusa Chrystusa. Ten Król w końcu nie nosił korony ze złota, ale cierniową. On dla nas stał się ubogim, byśmy my mogli stać się bogaci w Jego łaskę. Włączyć się, pomóc, przelać mniejszą czy większą kwotę… Liczba zbiórek na taki czy inny cel niemal nas czasem zalewa. Potrzeby spowodowane przez nowe wydarzenia rosną, ale stare przecież nie znikły. To prowokuje do obojętności. Nasze możliwości nie są bezgraniczne. I przecież nie chodzi o to, by innym sprawić radość, a sobie utrapienie (!) Chodzi o to, by była równość. Dwa ośrodki… Czytaj dalej »

Bieda sama w sobie nie uświęca, materialnie ubodzy bywają zniewoleni pożądaniem dóbr, których im brak. Może rodzić odruchy solidarności, albo drapieżność wobec innych.

Ubodzy i prości, czyli prawdziwi

pasja1000 /Pixabay

Szczęśliwi ubodzy duchem, bo ich jest królestwo niebios (Mt 5,3)Zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i rozumnymi, a objawiłeś niemowlakom (Mt 11,25) Mądrość Ewangelii rozbija standardy naszego myślenia i schematy, do których przywykliśmy. Jednak nie zastępuje ich innymi schematami, bo jest mądrością autentyczną, czyli żywą, zapraszającą na drogi rozeznania. Nie daje się stosować w sposób mechaniczny, lecz otwiera na inspirację Ducha Chrystusa, Twórcy życia (Zōopoios). Rozważając ewangeliczną pochwałę prostoty nie próbujmy tworzyć ideologii. Ale też nie osłabiajmy prorockiej mowy Pism. Boża opcja na rzecz słabych Jezusowy przydomek „Nazarejczyk” (por. Mk 10, 47), będący też pierwotnym określeniem chrześcijanina (por. Dz 24,5), niesie… Czytaj dalej »

Kościół, by stać się wiarygodnym, winien nie tyle stać się Kościołem dla ubogich, co Kościołem ubogich i z ubogimi. Kościołem, w którym oni mieli stać się protagonistami.

Posługa ubogim ewangelizacją świata

Dzięki uprzejmości s. Joanny Dresler, MC

Błogosławieni ubodzy w sercu, którzy oderwani od dóbr ziemskich, używają ich jako środków, jako schodów, aby wspiąć się jeszcze wyżej. (abp. Geraldo Fernandes CMF) Papież Franciszek na zakończenie Roku Miłosierdzia w 2017 roku ustanowił Światowy Dzień Ubogich. Ma on być obchodzony każdego roku w 33. niedzielę zwykłą roku liturgicznego. W swym orędziu na ten dzień wskazywał, że w posłudze ubogim liczy się najbardziej osobiste spotkanie. Wszyscy jesteśmy wezwani do wyciągnięcia ręki ku biednym, do wspólnej modlitwy, do popatrzenia im w oczy i przytulenia, aby odczuli ciepło miłości oraz zrozumieli, że nie są już sami, ale mają ludzi, na których mogą liczyć.… Czytaj dalej »