Artykuły dla tagu — sakramenty

 

Może czas zacząć rozróżniać dojrzałość od kontroli, pobożność wymuszoną od prawdziwej relacji. I przestać traktować jak dzieci tych, od których na koniec tej dojrzałości wymagamy.

Maj i czerwiec to w moim regionie czas przyjmowania przez młodzież sakramentu bierzmowania. To jeden z sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego, nie do końca słusznie nazywany sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej. Niestety w duszpasterstwie parafialnym skupiamy się właśnie na wnikliwym badaniu owej "dojrzałości", zamiast na pogłębieniu u młodych ludzi świadomości łaski Boga, który chce każdego prowadzić w głąb swoje miłości i doprowadzić do zbawienia. Nie wtajemniczamy zatem, a kontrolujemy, weryfikujemy, sprawdzamy i oceniamy. A potem tracimy kolejnych młodych ludzi, którzy na początku swojej drogi bardzo boleśnie odkrywają, że zamiast Ducha, który ożywia, spotykają martwą literę prawa. Kandydaci do bierzmowania kojarzą mi się z indeksami. To w… Czytaj dalej »

W efekcie pierwsza komunia to nie rozpoczęcie pełnego uczestnictwa w Najświętszym Sakramencie, ale uzyskanie zaświadczenia, które potem przyda się do uzyskania zaświadczenia o bierzmowaniu, co jest niezbędne do dalszych zaświadczeń.

Mówiło się, że bierzmowanie to uroczyste pożegnanie się młodzieży z Kościołem w obecności biskupa. Teraz coraz częściej mówi się o uroczystości pierwszej komunii, że to zakończenie praktyk religijnych. Myślę sobie, że to nie tyle jest święto opuszczenia Kościoła, co (dla wielu) jakby przejście na tryb stand by. Czyli: nie bierzemy czynnego udziału, ale zachowujemy prawo, by w razie czego jednak być zaliczonym do członków Kościoła. Kurs ukończyłem Tak niestety wychowujemy ludzi, że za Najświętszy Sakrament mają pierwszą komunię (ewentualnie Ciało Chrystusa przechowywane w tabernakulum), a nie każdą Eucharystię. W rezultacie podchodzą do tego sakramentu jak do wyrobienia prawa jazdy. Najważniejsze… Czytaj dalej »

Lista potencjalnych kandydatów pojawiła się na dziennikarskiej giełdzie przed kilkoma miesiącami. Mianowany w ubiegłym tygodniu prefekt znajdował się na zaszczytnym, ostatnim miejscu.

Duc in altum Nominacja prefekta Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przewidywana była od dłuższego czasu. Ale niewielu spodziewało się jej teraz. Bardziej prawdopodobna wydawała się jesień, na ten bowiem czas planowana jest przygotowywana od kilku lat reforma kurii rzymskiej. Co zdecydowało, że Franciszek przyjął rezygnację kardynała Roberta Saraha, a następnie powołał komisję wizytującą Kongregację, nie wiadomo. Aczkolwiek wiadomo, że w relacjach między byłym już prefektem a papieżem iskrzyło. Czego dowodem był spór i osobisty list Franciszka w sprawie potwierdzania tłumaczeń tekstów liturgicznych, dokonywanych przez konferencje episkopatów. Lista potencjalnych kandydatów pojawiła się na dziennikarskiej giełdzie przed kilkoma miesiącami. Mianowany w… Czytaj dalej »

Będzie o monicie, skandalu i innych ważnych sprawach, m. in. o kobietach i zdartych butach.

Dziś czwartek więc przeglądowo. Będzie o monicie, skandalu i innych ważnych sprawach, m. in. o kobietach i zdartych butach.  Czytaj dalej »