Artykuły dla tagu — papież Franciszek

 

Co złego jest w „indietryzmie”? Bo przecież nie sentyment za starymi czasami.

Co złego jest w „indietryzmie”? Bo przecież nie sentyment za starymi czasami. Neologizm „indietrismo” ukuł papież Franciszek. Nazwał nim zjawisko, z którym zmagamy się od zawsze, ale szczególnie po Soborze Watykańskim II. A chyba jeszcze bardziej w pokoleniu, które już nie pamięta owej przemiany soborowej. Powstaje ono tam, gdzie pamięć jest zbyt wybiórcza, tendencyjna. W języku ignacjańskim, gdy spotykamy się z kimś, kto owładnięty jest „indietryzmem”, mówimy o „nieuporządkowaniu”. Włoskie „indietro” oznacza „wstecz” lub dokładniej „do tyłu”. Zatem możemy mówić o cofaniu się. Papież mówi, że należy pamiętać o korzeniach, ale i nie zapominać o tym, co wyrasta z tych… Czytaj dalej »

"On jest harmonią. On to wszystko robi, cały ten bałagan, ale potrafi stworzyć harmonię, która jest czymś zupełnie innym, niż porządek, który moglibyśmy sami stworzyć."

Czwartek, 25 maja. W Auli Pawła VI zgromadzili się włoscy biskupi i animatorzy drogi synodalnej. W sumie około tysiąca osób. To dobrze świadczy o tym, jak tamtejszy Kościół zaangażował się w papieską inicjatywę. Choć wcześniej mówiono, że wielu biskupów patrzy na Synod z niechęcią, czy nawet wręcz torpeduje go na etapie diecezjalnym. Ale zanim uczestnicy spotkali się z Franciszkiem, dzień wcześniej w tym samym miejscu, spotkali się w grupach, by „słuchać tego, co Duch mówi do Kościołów” i zastanawiać się nad pierwszymi krokami w kierunku rozeznania. W wygłoszonym przemówieniu papież udzielił wskazówek jak kroczyć dalej słuchając siebie nawzajem, mówił o… Czytaj dalej »

Wszyscy są zainteresowani drogą do pokoju. Jestem gotów. Jestem gotów uczynić w tej sprawie wszystko - mówi Franciszek. Pokoju nigdy nie osiąga się poprzez zamknięcie - dodaje.

Franciszek wrócił do Rzymu. Prawdopodobnie w dobrej kondycji. Choć w rozmowie z dziennikarzami narzekał na konieczność posługiwania się laską. Ale to nie stan zdrowia papieża był głównym przedmiotem zainteresowania podróżujących volo papale. Zapewne nikt nie przypuszczał, że pierwsze kontakty Franciszka z Węgrami sięgają lat sześćdziesiątych. Do Buenos Aires przybyli wypędzeni z kraju nad Balatonem jezuici. „To było bardzo piękne doświadczenie. Dotknął mnie ich ból bycia uchodźcą i brak możliwości powrotu do domu. W kraju zostały Siostry Świętego Maksymiliana Marii Kolbego. Żyły, w obawie przed wyrzuceniem, w ukryciu”. To właśnie z tego czasu pochodzi tytułowy gulasz i tokaj. „Nie rozumiałem ich… Czytaj dalej »

Zapytałem nieoficjalnie, czy jest przewidziane tłumaczenie serii na język polski. Póki co – usłyszałem – nic nam na ten temat nie wiadomo...

W Polsce jeszcze cisza, ale w Rzymie przygotowania do Jubileuszu 2025 już nabierają rozpędu. Prezentację logo i tekstu hymnu mamy za sobą. Czekamy na muzykę. Gdy zostanie skomponowana będzie można tłumaczyć. Także na język polski.  W ostatnim czasie Dykasteria ds. Ewangelizacji wydała serię książek (broszur?), mających przybliżyć nauczanie Soboru Watykańskiego II. To odpowiedź na List Franciszka z 11 lutego 2022 roku do abp. Rino Fisichelli, w którym powierzone mu zostało przygotowanie Jubileuszu. Papież pisał m.in.: „Ważne będzie, by pomóc odkrywać na nowo wymagania, jakie niesie powszechne powołanie do odpowiedzialnego udziału, z docenieniem charyzmatów i posług, których Duch Święty nie przestaje… Czytaj dalej »

O czym marzy Franciszek? "Trzy słowa: braterstwo, łzy, uśmiech. Ludzkie braterstwo. Wszyscy jesteśmy braćmi. Trzeba na nowo skomponować braterstwo."

Dykasteria ds. Komunikacji uczciła i podsumowała dziesięć lat pontyfikatu Franciszka. Krótkie filmy, zamieszczone na YouTube, oglądało z pewnością wielu z nas. Mają oczywiście swoje plusy i minusy. Piszącego ten tekst trwająca trzy-cztery sekundy sekwencja przyprawia o zawrót głowy. Siedem, dziesięć sekund jestem w stanie wytrzymać. Trzeba jednak brać pod uwagę odbiorcę młodszego. Ten, posługujący się smartfonem z prędkością statku kosmicznego, podobno lubuje się w takich. Filmy mają polskie napisy, zatem nawet ktoś nieznający języka włoskiego może je z pożytkiem obejrzeć. Ale nie o tej produkcji dziś. Podcast? Co to jest? Franciszek, choć nie ogląda telewizji, chętnie współpracuje z mediami. Tym… Czytaj dalej »

Mamy problem ze zwycięstwem. A właściwie z rozumieniem, czym ono jest dla chrześcijanina. Co to znaczy mieć udział w zwycięstwie Chrystusa?

Mamy problem ze zwycięstwem. A właściwie z rozumieniem, czym ono jest dla chrześcijanina. Co to znaczy mieć udział w zwycięstwie Chrystusa? Mówimy o pokonaniu śmierci, grzechu, szatana, własnych słabości, niemocy. Modlimy się o zwycięstwo nad wrogami Kościoła, ojczyzny czy narodu. Na liście tego, co do przezwyciężenia, są również nałogi i wady narodowe. Podobnie lenistwo, choroby, braki w edukacji i pobożności. Spodziewamy się nawet, że Jezus pozwoli nam wygrać z uciążliwymi sąsiadami (za ścianą i za granicą). Takie oczekiwania mieli i uczniowie Jezusa. Może dlatego uciekli i wyparli się Go, gdy zamiast zwyciężyć kohortę dał się pojmać, poniżać i ukrzyżować. Chyba… Czytaj dalej »

Franciszek: "Dla mnie to bardzo bolesne, bardzo bolesne, i nie mogę być po jednej lub po drugiej stronie, wojna jest złem samym w sobie."

Ponieważ weszliśmy w Wielki Post zacznę od spowiedzi. Gdy późnym wieczorem 13 marca 2013 roku kard. Jean-Luis Tauran ogłosił wybór nowego papieża, czekający na ten moment w studiach „eksperci” mieli spory problem. Tym razem papież już nie z dalekiego kraju, ale z końca świata. Słuchałem wypowiedzi, z trudem maskujących niewiedzę, z których wynikało jedno: papież zrobi dobrze, jeśli posłucha wygłaszanych w studio rad. W międzyczasie na ekranie komputera pojawiło się pytanie: napiszesz coś?  Pewnie bym się nie zgodził. Na szczęście przypomniałem sobie (nie tylko zresztą ja), że na Twitterze konto ma były korespondent Polskiego Radia w Ameryce Południowej, Tomasz Surdel.… Czytaj dalej »

Osoba świecka, zamiast być uważaną za "nieduchowną" czy "niezakonną", powinna być traktowana jako ochrzczona, jako członek świętego ludu Bożego.

W Watykanie zakończyła się właśnie Międzynarodowa Konferencja Przewodniczących i Referentów Komisji Episkopatów ds. Świeckich „Pasterze i świeccy powołani, by podążać razem”, zorganizowana przez Dykasterię ds. Świeckich, Życia i Rodziny. (Rzym, 16-18 lutego 2023 r.) Inicjatywa miała swoje korzenie w spotkaniu plenarnym dykasterii, jakie odbyło się w listopadzie 2019 roku. „Dostrzegliśmy wówczas – mówił kardynał – odnowione wezwanie Pana do pójścia razem, biorąc na siebie wspólna odpowiedzialność za służbę wspólnocie chrześcijańskiej, każdy zgodnie ze swoim powołaniem. Poniżej relacja z wydarzenia i najważniejsze wypowiedzi. Współodpowiedzialność Uczestnicy zapowiadanej od kilku tygodni konferencji zgromadzili się w czwartek w Auli Nowej Synodu. Otwierając wydarzenie kard.… Czytaj dalej »

"Podczas gdy politycy sieją nienawiść między narodami, grają na ksenofobii i podsycają nieufność między ludźmi, biskupi i Kościół są powołani do kroczenia inną drogą. Nie wolno im wchodzić w tę logikę."

Wczoraj zakończył się pierwszy etap papieskiej pielgrzymki do Afryki. Franciszek opuścił Demokratyczną Republikę Konga i udał się do Sudanu. Wszystkie przemówienia wygłoszone przez papieża w Kinszasie są dostępne w języku polskim, dlatego nie będę ich omawiał. Zainteresowani mogą zajrzeć chociażby do serwisu papieskiego w portalu Wiara. Tu proponuję Czytelnikom spojrzenie od wewnątrz. Andrea Tornielli zebrał wypowiedzi biskupów, nie tylko kongijskich, uczestniczących w spotkaniach z papieżem. Opublikowane zostały we włoskiej edycji Vatican News i – w języku francuskim, w wersji rozszerzonej – na kongijskim portalu Media Congo. Wszystkie mają wspólny mianownik: Ewangelia pokoju. Na lotnisku N’dolo w Kinszasie otaczali papieża biskupi… Czytaj dalej »

To się naprawdę może nie podobać. Wielu boi się, że w ten sposób tracimy ludzi. Że oddalają się, przynajmniej sercem, od wspólnoty eklezjalnej. Że tracą ducha...

To, że papież Franciszek irytuje tych, którzy nie podzielają jego wizji Kościoła, wydaje się jak najbardziej naturalne. Jeśli ktoś wytyka kurii rzymskiej choroby ją toczące, to nic dziwnego, że potem go atakują co niektórzy kardynałowie. Również wojna w Ukrainie pokazała, że nawet sympatycy Franciszka, ale niepodzielający jego sposobu mówienia o agresorze, jakim jest Rosja, krytykują go za taką a nie inną „politykę”. No cóż, jak się z kimś nie zgadzamy, to go krytykujemy. Ale z Franciszkiem idzie to jeszcze dalej. On potrafi irytować nawet tych, którzy mają bardzo podobną do jego poglądów wizję koniecznych przemian w Kościele. Cieszą się z… Czytaj dalej »