Artykuły dla tagu — liturgia

 

Zwłaszcza w trudnych czasach mamy tendencję do odpowiadania na dzieła ideologiczne naszymi instalacjami, które mają „rąbać między oczy”, a nie zostawiać pole do modlitwy i przemyśleń.

Słaby to obraz, gdy trzeba wyjaśniać, o co autorowi chodziło.  Film fabularny staje się przegadany najczęściej dlatego, że reżyser nie poradził sobie z obrazami. Sceny okazały się zbyt kiepskie, by przemawiać bez słów. Sztuka zbyt dosłowna przestaje być dziełem, a staje się propagandą. Stąd tak negatywnie - za zbytni realizm - oceniamy np. socrealizm. Podobna kiczowatość wdziera się w sferę religijną. Kato-realizm jednym pasuje, drugich odrzuca. Możemy powiedzieć, że to kwestia gustu. Ale gdy dotyczy nie tylko „własnej izdebki”, lecz także przestrzeni wspólnych, jak świątynia czy jej otoczenie, to sprawa się komplikuje. Ktoś nam skradł świątynię Nieraz mamy poczucie zawłaszczenia.… Czytaj dalej »

Czasami górę wzięła swego rodzaju przeciętność, powierzchowność i banalność, na niekorzyść piękna i głębi celebracji liturgicznych...

Przemówienie, wygłoszone przez Franciszka w marcu 2017 roku z okazji pięćdziesięciolecia Instrukcji Musicam Sacram, pewnie poszło już w zapomnienie. Dlatego warto przypomnieć choćby jeden jego fragment. Papież zauważył: „[…] spotkanie z nowoczesnością i wprowadzenie języków mówionych w liturgii, przysporzyło sporo problemów, dotyczących: języków, form i gatunków muzyki. Czasami górę wzięła swego rodzaju przeciętność, powierzchowność i banalność, na niekorzyść piękna i głębi celebracji liturgicznych. Dlatego zatem, rożnego rodzaju specjaliści z tego zakresu, muzycy i kompozytorzy, dyrygenci i chórzyści scholae cantorum, animatorzy liturgii, mogą wnieść cenny wkład w odnowę, przede wszystkim jakościową, muzyki sakralnej i śpiewu liturgicznego. Aby usprawnić ten proces, należy promować… Czytaj dalej »

Lista potencjalnych kandydatów pojawiła się na dziennikarskiej giełdzie przed kilkoma miesiącami. Mianowany w ubiegłym tygodniu prefekt znajdował się na zaszczytnym, ostatnim miejscu.

Duc in altum Nominacja prefekta Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przewidywana była od dłuższego czasu. Ale niewielu spodziewało się jej teraz. Bardziej prawdopodobna wydawała się jesień, na ten bowiem czas planowana jest przygotowywana od kilku lat reforma kurii rzymskiej. Co zdecydowało, że Franciszek przyjął rezygnację kardynała Roberta Saraha, a następnie powołał komisję wizytującą Kongregację, nie wiadomo. Aczkolwiek wiadomo, że w relacjach między byłym już prefektem a papieżem iskrzyło. Czego dowodem był spór i osobisty list Franciszka w sprawie potwierdzania tłumaczeń tekstów liturgicznych, dokonywanych przez konferencje episkopatów. Lista potencjalnych kandydatów pojawiła się na dziennikarskiej giełdzie przed kilkoma miesiącami. Mianowany w… Czytaj dalej »