Artykuły dla tagu — Kościół na świecie

 

Gdy rzesze gorliwych rzymskich katolików wytykają światu jego drzazgi w oku, pomyślmy, czy ta solidna belka w oku Kościoła nie fałszuje nam perspektywy?

Me królowanie nie jest z tego świata (J 18,36) Zasadniczo wiadomo, że Jezus w Ewangeliach wyrzekł się władzy politycznej. Jednocześnie kościelnych liderów nie od wczoraj urzekają sojusze z tronem, a rzymski katolicyzm uległ wręcz pokusie zawłaszczenia „świeckiego miecza”, tworząc państwo kościelne. Do dziś wielu z nas trwa w przekonaniu o konieczności narzucania Boskich praw odgórnie, egzekwowania ich z pozycji siły. Jednak problem z władzą, jaki mamy w chrześcijaństwie, tkwi znacznie głębiej. Wciąż nie umiemy przyswoić teologii, którą ucieleśnia Jezus. Tej wizji Boga, którego Objawieniem jest Nazarejczyk. Ewangeliczny autoportret Króla królujących i Pana panujących (1Tm 6,15) zdradza odmienne pojmowanie władzy jako… Czytaj dalej »

"Panie, powstrzymaj nas! (...) Nie jesteśmy w stanie zatrzymać się w obliczu śmierci ponieważ tylko Łaska może nas uratować."

In viaggio Tym razem mowa nie wojnie w Ukrainie i politycznych oczekiwaniach. Spekulacje na ten temat uciął wydany w ubiegłym tygodniu komunikat Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Mowa o filmie, pokazanym poza konkursem na 79. Festiwalu Filmowym w Wenecji. „In viaggio” znaczy w drodze, w podróży. Reżyser, Gianfranco Rosi, podąża za Franciszkiem od Lampedusy aż do ostatniej pielgrzymki do Kanady. Ale nie jest to zwykły reportaż, do jakich zdążyliśmy się już przyzwyczaić.  Andrea Piersanti w poniedziałkowym wydaniu L’Osservatore Romano zauważa: „Środki masowego przekazu nie mogą obejść się bez egocentrycznych i rozmownych gwiazd. Ale papież taki nie jest. Rosi miał dar zrozumienia… Czytaj dalej »

Dzisiaj nie armia, nie wojsko i nie wojna odbiera nam świątynie, ale decyduje o tym nasz wolny wybór: porzucanie wiary i praktyk religijnych.

Wakacje w Turcji

Zdjęcia: s. Joanna Dresler MC

I w tym roku bardzo wiele osób wybrało się na wakacje do Turcji. To bardzo atrakcyjne miejsce, a przy tym nie jest zbyt drogie na polskie kieszenie. A co najważniejsze, w miesiącach letnich pogoda jest zawsze gwarantowana. Wakacje w Turcji kojarzą się najczęściej z hotelem all inclusive oraz różnymi atrakcjami i wycieczkami po okolicy. Ale może byłoby warto wykorzystać je również na pogłębienie naszej chrześcijańskiej tożsamości i powrót do źródeł. Czy polscy turyści zdają sobie sprawę, że wyjeżdżając do Turcji, wjeżdżają na teren byłego Bizancjum, centrum chrześcijaństwa wschodniego? Na teren, na którym powstały pierwsze wspólnoty chrześcijańskie o których czytamy w Piśmie Świętym (Efez, Antiochia, Kapadocja,… Czytaj dalej »

"Cześć, papież Franciszek chce wiedzieć, jak postrzegany jest Kościół i co twoim zdaniem Kościół powinien zrobić, aby zbliżyć się do Ciebie, byśmy mogli iść wspólnie."

„W czasie najbliższego Synodu Biskupów papież chce wysłuchać także cyfrowego kontynentu’” - podała w  komunikacie z 12 sierpnia ANSA. „Zawsze mamy wiele do powiedzenia w sieciach społecznościowych, a teraz jest okazja, by to zrobić. Nie ma znaczenia, czy jesteś wierzący, nie ma znaczenia czy jesteś katolikiem” - apeluje jedna z moderatorek projektu, siostra Naike Monique Borgo.  Więcej o inicjatywie, wpisującej się w projekt „Kościół cię słucha” (La Chiesa ti ascolta), pisze na stronach Avvenire Riccarco Maccioni, reprezentujący młode pokolenie dziennikarzy włoskiego dziennika katolickiego. Notabene, gazeta ma trzecie miejsce jeśli chodzi o codzienny nakład. „Należy zrewidować podręczniki geografii. W rzeczywistości kontynentów… Czytaj dalej »

Mam poczucie, że wielokrotnie w dyskusji nadużywamy nieomylności jako argumentu. Kościół tak uczy. Koniec dyskusji. Koniec nawet myślenia!

Możemy czasem usłyszeć ze strony katolików kategoryczne stwierdzenie, że nauczanie Kościoła w jakiejś kwestii jest nieomylne i niezmienne. Możemy też spotkać się z kpiną, bo komuś wydaje się, że katolicy uznają za nieomylne każde słowo papieża. Nieomylność to kategoria wyjątkowo niezrozumiana, a pojawia się co chwila,. Co więcej, moim zdaniem bardzo przez ludzi Kościoła nadużywana. Warto więc do niej wrócić. Zwyczajne-i-powszechne Po pierwsze. Nieomylne jest stałe nauczanie Kościoła, choćby nigdy nie zostało formalnie orzeczone. To tak zwane magisterium zwyczajne-i-powszechne (ta nierozdzielność obu członów jest sednem!). Nie ma dogmatu, że Chrystus zmartwychwstał. Nikt tego nie orzekał, bo nie było takiej potrzeby. Kościół… Czytaj dalej »

Czym jest konwencjonalny katolicyzm? Wiarą nieprzemieniającą serc, „skurczonych” do konsumpcyjnej mentalności centrum handlowego. Nietowarzyszącą ludziom i społecznościom w praktykowaniu miłości.

Pop-teologia

Noto, Sycylia. Peter H / Pixabay

Papieskimi nominacjami interesujemy się gdy obsadzane są polskie stolice biskupie, kreowani są kardynałowie lub osoby mające duży wpływ na bieżącą działalność Watykanu. Rzadziej czytamy biogramy osób powoływanych na konsultorów rad, dykasterii czy akademii. Pewnie dlatego powołanie nowego przewodniczącego Papieskiej Akademii Teologicznej przeszło bez echa. Tymczasem stanowisko to powierzone zostało osobie nietuzinkowej. Być może dla niektórych nawet kontrowersyjnej. Biskupowi z Noto na Sycylii. Informacja podana 6 sierpnia w biuletynie Biura Prasowego była krótka. „Ojciec święty mianował Przewodniczącym Papieskiej Akademii Teologicznej jego ekscelencję  ks. bp. Antonio Staglianò, dotychczasowego biskupa Noto”. Nie za wiele dowiemy się także z biogramu, zamieszczonego w Annuario dei… Czytaj dalej »

"Niekiedy i w niektórych miejscach witryny medialne stały się toksycznymi obszarami mowy nienawiści i fałszywych wiadomości." To wymaga reakcji.

Zapewne stały Czytelnik rubryki chciałby znaleźć dziś komentarz do papieskiej pielgrzymki i związanych z nią wydarzeń i kontrowersji. Powód, dla którego zostaną podjęte dwa inne wątki, jest prozaiczny. W chwili, gdy tekst zostanie opublikowany będę poza zasięgiem. Czyli na krótkim urlopie.  SIGNIS Czyli World Catholic Association for Communication (Międzynarodowa Organizacji Mediów Katolickich). Założona w 2001 roku. Skupia organizacje i osoby chcące wspierać katolickie media w przekształcaniu świata w świetle Ewangelii przez promowanie godności osoby ludzkiej, sprawiedliwości i pojednania. Organizacja wspiera również działania pokojowe, różnorodność kulturową, prawa człowieka i wolność słowa. Jej członkowie zasiadają m.in. w ekumenicznym jury festiwalu w Cannes… Czytaj dalej »

Rozpoczęła się kolejna podróż apostolska Franciszka. Z programu wynika, że papież postanowił przyjechać nie tyle do Kanady, co do przedstawicieli jej rdzennych ludów. Reszta o tyle, o ile jest konieczna.

Ostatni są najważniejsi

Pielgrzymi nad Jeziorem św. Anny (2007). Yiwahikanak, Public domain, Wikimedia Commons

Papież wyleciał dziś rano do Kanady. Około 19 (czasu polskiego) powinien dotrzeć do Edmonton. Rozpoczyna - jak sam określił - pielgrzymkę pokutną. Instytucje Kościoła katolickiego uczestniczyły bowiem w trwającym blisko sto lat państwowym programie niszczenia kultury i tożsamości rdzennych ludów. Jak wynika z programu papież postanowił przyjechać nie tyle do Kanady, co do przedstawicieli rdzennych ludów. W ogóle nie odwiedzi stolicy. Z przedstawicielami władz spotka się dopiero w środę, w rezydencji Gubernator Generalnej w Quebecu. Z duchowieństwem, osobami konsekrowanymi i pracownikami duszpasterskimi w czwartek. Nawet na Mszy Świętej w czwartek rano 70 proc. miejsc miano zarezerwować dla przedstawicieli rdzennej ludności… Czytaj dalej »

Cyfrowy świat, dzięki horyzontalnemu wymiarowi Sieci, może stać się przestrzenią do odzyskania kultury spotkania.

Zanim poznałem WeCa (Włoskie Stowarzyszenie Katolickich Webmasterów), w cyfrowym świecie spotkałem jego twórcę i prezesa. Najpierw ktoś podał tweeta. Zrobiłem do niego polski komentarz. Po zaledwie kilku minutach Fabio Bolzetta (bo o nim mowa) dał lajka. Od tego dnia już obserwowaliśmy się wzajemnie, czasem do siebie pisując.  Ta wirtualna znajomość zaprowadziła mnie do wspomnianego Stowarzyszenia. Z zainteresowaniem odkrywałem kolejne, publikowane na YouTube i Facebooku filmy - samouczki. Pomagają one nie tylko tym, którzy stawiają pierwsze kroki w Internecie. Okazują się także świetnymi poradnikami dla mających spore doświadczenie webmasterów. 150 filmów. O każdym informowano na bieżąco także na Twitterze. WeCa nie… Czytaj dalej »

Pośredniczenie zawiera w sobie odgradzanie. Skoro pośredniczę, to utrwalam pozycję wiernych jako korzystających z pośrednictwa, czyli niemających bezpośredniego dostępu.

Kandydaci do kapłaństwa w obrządku greckokatolickim opowiadają, że nie jest im łatwo znaleźć kandydatkę na żonę (a żenić się mogą tylko przed święceniami). Dziewczyny nie chcą pełnić tej roli społecznej i być ciągle na świeczniku. Wszyscy przyglądają się żonie księdza, jak się prowadzi, w co się ubiera, gdzie chodzi i do kogo zagląda. Ciąży na niej presja społeczna i odpowiedzialność za to, jakiego proboszcza mają parafianie, czy jest szczęśliwy i zrównoważony emocjonalnie.  Do tego jeszcze dochodzi rola „sekretarza” swojego męża. Żona jest jakby pośrednikiem między wiernymi a kapłanem, czyli należy do stanu duchownego, choć nie ma święceń. To ona omawia… Czytaj dalej »