Artykuły dla tagu — Eucharystia

 

Co się stanie, gdy mysz (szary, mały gryzoń z ogonkiem) ugryzie Ciało Chrystusa? Czy doświadczy zjednoczenia z Nim? Czy rzeczywiście ugryzie Chrystusa?

Co się stanie, gdy mysz (szary, mały gryzoń z ogonkiem) ugryzie Ciało Chrystusa? Czy doświadczy zjednoczenia z Nim, tak jak każdy wierny przystępujący do Komunii świętej? Czy rzeczywiście ugryzie Chrystusa?  Można jeszcze zapytać, czy ugryzionego Jezusa owo ugryzienie będzie bolało. Powyższe pytania oczywiście nie są nowe. Dla tych, którym wydają się one niedorzeczne i obraźliwe (a może i obrazoburcze) spieszę z wyjaśnieniem, że z tymi kwestiami próbowali zmierzyć się kilka wieków temu wielcy i pobożni średniowieczni teolodzy, z Tomaszem z Akwinu na czele. Wbrew pozorom ich XII-XIII-wieczny kontekst, jeśli chodzi o wiarę w realną obecność Chrystusa w Eucharystii, wcale nie… Czytaj dalej »

Pierwsze symptomy kryzysu pojawiły się w związku z falą nadużyć seksualnych. Reszty dokonała pandemia. Ta nie tylko osłabiła związek wierzących z Kościołem. Odsłoniła także braki w formacji eucharystycznej. Dokument jest odpowiedzią na kryzys.

Kiedy zrozumiesz Eucharystię

mariocesar4441 /Pixabay

Długo oczekiwany dokument Konferencji Episkopatu Stanów Zjednoczonych ujrzał światło dzienne. Jego publikację poprzedziły gorące dyskusje w mediach i – prawdopodobnie również – między poszczególnymi biskupami. Wyznaczoną przez media osią dyskusji miała być kwestia przyjmowania Komunii świętej przez niektórych polityków. Wiele środowisk oczekiwało zdecydowanego środowiska w tej sprawie.  W ostatnich miesiącach doszedł, poruszany zwłaszcza w kręgach mocno związanych z duszpasterstwem tradycji, problem nowych regulacji, ogłoszonych w motu proprio Traditionis custodes. Nieoficjalnie wiadomo, że najwięcej nadużyć zgłoszono właśnie z kontynentu amerykańskiego. W Ameryce Północnej wiele wspólnot celebrujących według mszału świętego Jana XXIII otwarcie zagroziło zerwaniem jedności z Kościołem. I wiele z nich… Czytaj dalej »

Obecność Chrystusa mamy przyjąć także w ludziach trudnych, także w ewidentnych grzesznikach, w osobach o połamanym charakterze.

Zapewniam, zapewniam was, jeśli nie będziecie jedli ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Jego krwi, nie będziecie mieli w sobie życia. Kto się karmi Moim ciałem i pije Moją krew, ma życie wieczne... (J 6, 53-54). Chyba każdy katolik zna powyższy tekst i dużo słyszał o przystępowaniu do komunii. Wielu z nas robi to często, za co Bogu dzięki. Jednak ten ważny środek jednoczenia się z Ukrytym Chrystusem nie miał nas zatrzymywać na samym Sakramencie. Jak wiadomo, posiłek jest po to, żeby coś, co nas zasila, wniknęło w organizm. W tym przypadku chodzi o otwieranie się całym sobą (ciało… Czytaj dalej »

Co wspólnego mają ze sobą rocznica zamachów na World Trade Center, trwający Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny i pogłębiający się dramat Afgańczyków?

Dziś kolejna, tym razem 20, rocznica zamachów na World Trade Center. Atak ten był przyczyną kolejnego zaangażowania się Amerykanów w zbrojną interwencję na Bliskim Wschodzie. Ameryka weszła wówczas w stan wojny z terroryzmem i zaangażowała w nią swoich natowskich sojuszników. Dziś - po dwudziestu latach - Amerykanie opuścili Afganistan. Przejmujący władzę talibowie dokonują tego wśród chaosu, prześladowań i pogłębiającego się kryzysu humanitarnego. Nad Afgańczykami wisi prócz destabilizacji państwowej także widmo głodu. Za chwilę rozpocznie się trudna, zimowa pora roku, a wszystko to dzieje się w kontekście jednak wciąż trwającej pandemii… I w tym czasie w Budapeszcie trwa 52. Międzynarodowy Kongres… Czytaj dalej »