Artykuły dla tagu — duchowość

 

Nie możemy przegapić momentu przechodzenia do pokoju. W oparciu o jakie siły polityczne chcemy go budować? Jak kształtować mentalność społeczeństwa i kulturę, by zapewnić pokój, a więc i przetrwanie?

Wojna ma swoje prawa. Także wojna obronna. Wymaga medialnego rozegrania, więc nie dziwi nas, że „prawda umiera jako pierwsza”. Potrzeba mobilizacji wszystkich, a zwłaszcza tych, którzy potrafią posługiwać się przemocą. Dlatego usprawiedliwiamy nawet tych, których w czasie pokoju się baliśmy. Gdy już doszło do walki, to - choć pragniemy pokoju - wiemy, że aby bronić wolności musimy uderzać w wojenne tony. Poparcie społeczne znacznie się przechyla na stronę militarnych rozwiązań. Widać to obecnie w Ukrainie i w Europie. Ale w Izraelu od dawna możemy zobaczyć osiedla żydowskie na Zachodnim Brzegu, które przypominają obozy wojskowe. Aby czuć się bezpiecznie osadnicy zamykają się… Czytaj dalej »

To pytanie o wewnętrzną motywację. O to, czy to, czego się podejmujemy, zgadza się z naszym życiowym celem? I czy ten środek rzeczywiście odpowiada naszemu celowi?

Mówi się, że współczesny katolik w Polsce jest tryteistą w odniesieniu do wiary w Trójcę Święta, monofizytą jeśli chodzi o Jezusa Chrystusa i pelagianistą w kwestii zbawienia. Te trzy herezje pokutują ciągle w naszym myśleniu. Tryteizm oznacza wiarę w Trzy Osoby Trójcy, tak jakby były od siebie całkowicie niezależne (coś na wzór ludzkich wspólnot, na przykład pojedynczych osób gromadzących się wokół stołu). Monofizytyzm z kolei widzi tylko jedną naturę w Jezusie. Albo jest to zmieszanie natury boskiej z ludzką, albo dominacja boskiej nad ludzką. W pierwszym wypadku Jezus nie jest ani w pełni Bogiem, ani w pełni człowiekiem. W drugim… Czytaj dalej »

Na szczęście nie brakuje nam i dziś nie tylko pianistycznych, ale i Bożych wirtuozów. Ludzi, którzy przemawiają bez słów, po prostu całym sobą – swoją postawą, podejściem do obowiązków, stosunkiem do drugiego człowieka.

W minionym tygodniu zakończył się XVIII Międzynarodowy Konkurs Chopinowski. To jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń kulturalnych odbywa się regularnie co pięć lat. Jedynie w tym roku wyjątkowo przerwa wynosiła sześć lat - ze względu na ograniczenia związane z pandemią Konkurs został przełożony o rok. Do Warszawy zjechali się najlepsi młodzi pianiści z całego świata. Nie brakło więc reprezentantów Japonii, Chin, Ameryki, Korei, Włoch, Hiszpani, Rosji i oczywiście Polski. W trwających w sumie cztery etapy konkursowych zmaganiach artyści przygotowali melomanom prawdziwą muzyczną ucztę. Nie sposób znaleźć dostateczne słowa uznania dla talentu, niesamowitej techniki pianistycznej, wrażliwości muzycznej oraz wszystkich artystycznych doznań zaserwowanych… Czytaj dalej »