Artykuły dla tagu — człowieczeństwo

 

„Kiedy zamykamy się w sobie, mając na celu jedynie zachowanie tego, co jest, według Ewangelii jesteśmy przegranymi: w rzeczywistości nawet to, co jest, zostanie nam zabrane”.

Nowy humanizm

gullah /Pixabay

Sesja plenarna Papieskiej Rady Kultury "Jest starożytne przykazanie mądrych, które mówi: trzeba być posłusznym czasowi, podążać za tym, co boskie, poznać siebie samego, zachować umiar. Nikt nie może uświadomić sobie ich wartości - i to jest bardzo ważne - bez poznania natury" (Cyceron, De finibus bonorum, III). Czas, tożsamość, trancendencja Te trzy wymienione przez Cycerona aspekty rzeczywistości, były kluczem do refleksji podczas Sesji Plenarnej Papieskiej Rady Kultury (29.11.2021). We wprowadzeniu, jakie otrzymali wszyscy uczestnicy sesji, czytamy między innymi: „Przez wieki wartości myśli klasycznej i biblijnego objawienia współgrały ze sobą i - w kontekście zachodniego chrześcijaństwa - w coraz większym stopniu… Czytaj dalej »

Chodzi o zapatrzenie i zasłuchanie w Chrystusa, kontemplowanie Go i w konsekwencji przejmowanie Jego podejścia do życia.

Bo kto poznał umysł Pana, kto Mu będzie doradzał? A my mamy umysł Chrystusowy.[1 Kor 2, 16] Pamiętajmy, że żadna wypowiedź Pisma nie ma być pożywką dla zadufania i arogancji. Przyznawanie się do chrześcijaństwa, znajomość doktryny, biblijna erudycja, niekoniecznie oznaczają przyswojenie „umysłu Chrystusowego”, Chrystusowej mentalności. Nie mamy prawa patrzeć na nikogo z góry, mieć się za mądrzejszych. Żeby podzielać Chrystusowy sposób widzenia rzeczywistości, myśleć i działać według Jego logiki, potrzebujemy osobistej znajomości z Nim w biblijnym sensie słowa „znać” - doświadczenia żywej relacji, „smakowania” (por. Ps 34, 9) Jego charakteru w duchowym kontakcie. Obok wczytywania się w Chrystusa, przemawiającego w… Czytaj dalej »