Ukraina, Luciani, młodzi

"Jeśli zdecydowałeś się wyznaczać szlak, jeśli postanowiłeś ponownie rozpocząć, jeśli nadal myślisz o tym, co ma sens Santiago jest twoim miastem."

Oznaki odprężenia

Moskwa zaczyna doceniać dyplomację watykańską – pisze na stronach Vatican Insidera Domenico Agasso. Sygnałem, poza kanałami poufnymi, ma być niedawna wypowiedź dla Ria Nowosti dyrektora Departamentu Europejskiego MSZ Aleksieja Paramonowa. Rosyjski urzędnik mówił m.in. o szacunku, z jakim w Moskwie postrzegane są – mogące doprowadzić do pokoju w Europie – inicjatywy Franciszka.

Watykańscy urzędnicy widzą w tej deklaracji próbę otwarcia drzwi do nowych przestrzeni dialogu, wykraczających poza aspekty humanitarne. W tych sprawach Stolica Apostolska nie zamierza zmniejszać nacisku.

Rodzi się oczywiste pytanie czy Rosja nie chce wykorzystać dyplomacji watykańskiej do – jak to określają niektórzy politycy zachodni – wyjścia z tej wojny z twarzą. Po wizycie abp. Gallaghera w Kijowie i spotkaniu Franciszka (prawie dwugodzinnym) z przedstawicielami społeczności ukraińskiej Kreml może obawiać się bardziej jednoznacznego wsparcia Franciszka dla Ukrainy. Mimo to wypowiedź Paramonowa postrzegana jest za Spiżową Bramą jako akt odprężenia.

Papież Luciani

Zbliża się beatyfikacja papieża Jana Pawła I. Z tej okazji sekcja włoska Vatican News przygotowała serię podcastów prezentujących sylwetkę Albino Lucianiego. Pierwszy ukazał się w ubiegłym tygodniu. Kapucyn, ojciec Remigio, opowiada w nim o swoim pobycie w Canale d’Agordo, gdy przyszły błogosławiony był jeszcze dzieckiem. Podczas jednego ze spacerów z ministrantami mały Albino zachwycił rówieśników… umiejętnością strzelania z procy. Zaś na pytanie kto z was chciałby pójść do klasztoru, jako jedyny miał wykrzyknąć: Ja! Ja! Podobno zatrzymał go proboszcz i rodzina. 

W podcastach są także autentyczne wypowiedzi przyszłego papieża. Komentatorzy z humorem zauważają, że niektórymi powinien zająć się w procesie beatyfikacyjnym advocatus diaboli.

#PJE22

Zmiany w kurii rzymskiej i nowe nominacje przyciągają uwagę dziennikarzy. Jeszcze bardziej komentarze członków Rady Kardynałów, wskazujących na pierwsze trudności, jakie pojawiły się w momencie wejścia konstytucji apostolskiej Praedicate Evangelium. Jednak dziś nie o tym.

Jedna nominacja, niezwiązana z kurią, nie została zauważona. 4 czerwca Franciszek mianował kard. António Augusto dos Santos Marto, emerytowanego biskupa Leiria-Fatima, swoim specjalnym wysłannikiem na zakończenie Europejskiej Pielgrzymki Młodych. Wydarzenie, zaplanowane z okazji Roku Jubileuszowego Composteli, było wpisane do obchodów jubileuszu sanktuarium w roku 2021. Pandemia wymusiła zmianę planów. Młodzi wyruszą ostatecznie na pielgrzymie szlaki w lipcu, by w dniach 3-7 sierpnia spotkać się przy grobie świętego Jakuba.

Z tej okazji przygotowano i oznakowano jedenaście szlaków pielgrzymkowych. Wędrówce młodych towarzyszyć będą słowa: „Młodzieńcze, wstań i bądź świadkiem. Święty Jakub Cię oczekuje”. W sieci już w ubiegłym roku pojawił się hymn i modlitwa pielgrzymów. Ich tłumaczenie czytelnik znajdzie w serwisie liturgia portalu wiara.pl.  W ostatnich tygodniach na stronie pielgrzymki pojawił się także promujący wydarzenie spot i specjalna aplikacja. Oczywiście zsynchronizowana z kontami na FT, IG i YT. Młodzi znajdą w niej, oprócz przetłumaczonych na cztery języki katechez, także mapy i wirtualne gadżety. Będą także mogli dzielić się z innymi swoim doświadczeniem pielgrzymowania.

Licznik co prawda zatrzymał się na 11 maja, na ten dzień wskazywał jednak przeszło siedem tysięcy zgłoszeń indywidualnych i grupowych. Dziś prawdopodobnie przekroczył dziesięć tysięcy. Może wydawać się niewiele, jak na pielgrzymkę europejską. Trzeba jednak pamiętać, że przejście Camino jest dużym wyzwaniem, a w wielu miejscach Europy ciągle jeszcze obowiązują pandemiczne ograniczenia.

Zainteresowania brak?

Nie chcę wyjść na malkontenta, ale po raz kolejny muszę ze smutkiem zauważyć brak zainteresowania wydarzeniem w Polsce. Być może znalazłaby się jakaś grupa chętnych, ale w przestrzeni medialnej informacji o pielgrzymce brak. Tymczasem: 

Jeśli zdecydowałeś się wyznaczać szlak,
jeśli postanowiłeś ponownie rozpocząć,
jeśli nadal myślisz o tym, co ma sens
Santiago jest twoim miastem (…)

Powstań młodzieńcze, masz być świadkiem,
w drogę, na nogi i zacznij iść.
Dziś bardziej niż kiedykolwiek świat potrzebuje
twojego świadectwa i twojej Prawdy.

Hymn, tłum. ks. W. Dorsz

***

Sięgnij do innych tekstów autora.

Jeśli podoba Ci się nasz portal i chcesz, żeby dalej istniał i się rozwijał możesz nas wesprzeć na PATRONITE.