Dekret i duszpasterska refleksja. Dwa dokumenty o tym samym, ale nie tak samo. Jedno to normy prawne, drugie poszukiwanie drogi. Tak można porównać ogłoszony 30 marca „Dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski w sprawie występowania duchownych, członków instytutów życia konsekrowanego, stowarzyszeń apostolskich i niektórych wiernych świeckich w mediach” i opublikowaną przez Dykasterię ds. Komunikacji w poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego „duszpasterską refleksję o zaangażowaniu w mediach społecznościowych – Ku pełnej obecności”.
Co ciekawe, o ile pierwszy dokument wywołał chwilową burzę w szklance wody, to drugi, poza krótkim omówieniem konferencji prasowej, na której został zaprezentowany, nie spotkał się z większym zainteresowaniem. Być może wynika to z braku tłumaczenia na język polski. Choć, jak podejrzewam, nie jest to jedyny powód. Ale zostawmy domysły na boku i przyjrzyjmy się watykańskiej refleksji.
Celem jest…
Dokument składa się z kilku części. W pierwszej analizuje rzeczywistość cyfrową, w jakiej Kościół funkcjonuje, w drugiej znajdują się konkretne propozycje. W zamiarze twórców Wskazań mają one pomóc w przejściu od narzędzi, jakim są media społecznościowe, do kultury spotkania. „Narzędzia są środkiem do celu. Kiedy przez kulturę narzędzie jest udostępniane innym, wówczas kultura osiąga wyjątkowy cel: kultura ewangelizuje, a więc Kościół może zostać zintegrowany z kulturą” (ks. Lucio Ruis, sekretarz Dykasterii).
Zatem cyfrowa rzeczywistość. „W epoce cyfrowej ludzkość poczyniła wielkie postępy, ale pojawiło się pilne pytanie, na które trzeba odpowiedzieć, dotyczące tego, w jaki sposób my, jako jednostki i wspólnota kościelna, możemy w cyfrowym świecie żyć jako ‘miłujący bliźni’, autentycznie obecni i ‘uważni’ na siebie we wspólnej wędrówce ‘cyfrowymi drogami’”.
W tej nowej, cyfrowej rzeczywistości „wielu chrześcijan prosi o inspirację i wskazówki, ponieważ media społecznościowe, będące jednym z przejawów kultury cyfrowej, wywierają głęboki wpływ zarówno na nasze wspólnoty wiary, jak i nasze indywidualne drogi duchowe”.
Jak miłosierny Samarytanin
„Jak nasze człowieczeństwo przejawia się w naszej obecności w środowiskach cyfrowych? (…) Ile naszej wiary znajduje żywe wyraz w środowisku cyfrowym? Kto jest moim bliźnim w mediach społecznościowych?” Próbując zmierzyć się z tymi pytaniami Dokument proponuje cztery bloki, oparte na przypowieści o miłosiernym Samarytaninie:
- Uwaga na pułapki „cyfrowych dróg”. Naucz się patrzeć z perspektywy tego, który wpadł w ręce zbójców (por. Łk 10,36)
- Od świadomości (wiedzy) do prawdziwego spotkania. Uczcie się od tego, który potrafił współczuć (por. Łk 10,33).
- Od spotkania do wspólnoty. „Zaopiekuj się nim” (por. Łk 10,35). Rozszerz proces uzdrawiania na innych.
- Charakterystyczny styl. „Kochaj… i żyj” (por. Łk 10, 27-28).
Konkludując, Paolo Ruffini pisze na koniec: „Niech naszym przewodnikiem będzie ikona Dobrego Samarytanina, opatrującego rany pobitego, zalewającego je oliwą i winem. Niech nasza komunikacja będzie jak pachnący olejek na ból i wino na szczęście. Nasze światło niech nie bierze się ze sztuczek czy efektów specjalnych, ale z bycia blisko tych, których jako zranionych spotkamy na naszej drodze i obejmiemy ich z miłością i czułością”.
Co dalej?
Dykasteria nie zatrzymała się na publikacji duszpasterskich refleksji. Wraz z nimi uruchomiła platformę cyfrową Fully Present, mającą być miejscem spotkania i wymiany doświadczeń „tkaczy komunii”, którzy dzięki kreatywnej miłości będą mogli „wyobrazić sobie nowe modele, zbudowane na zaufaniu, przejrzystości i umiejętności włączania, ucząc się bycia w Bożej obecności i będące znakiem świadectwa”.
W jaki sposób można włączyć się w inicjatywę dykasterii? Oto konkretne wskazania:
- Po pierwsze – dziel się troską. Udostępnij zestaw narzędzi Fully Present, obejmujący streszczenie dokumentu, pytania do wspólnej dyskusji i kilka przydatnych elementów wizualnych.
- Dwa – nanieś na mapę. Stwórzmy wspólnie mapę, będącą bazą opartych na wierze (faith-based) mediów, dodając oficjalne dokumenty Kościoła, publikacje akademickie, lokalne lub cyfrowe wydarzenia o podobnej tematyce.
- Weź udział w cyfrowej kawie. Globalne seminaria internetowe, oraz mniejsze, lokalne „kawy cyfrowe”, będą organizowane online, aby zastanowić się jak kontynuować podróż w kierunku pełnej obecności.
Zajrzyjmy do pomocy
Oto kilka pytań do wspólnej dyskusji i indywidualnej refleksji:
- Cyfrowe drogi: Jak nasze człowieczeństwo objawia się w świecie cyfrowym? Ile naszych cyfrowych relacji jest owocem głębokiej i szczerej komunikacji, a ile jest ukształtowanych przez niekwestionowane opinie i emocjonalne reakcje?
- Od świadomości (wiedzy) do realnego spotkania: Jak możemy tworzyć zdrowe doświadczenia online, w których ludzie mogą angażować się w rozmowę i niwelować różnice w duchu wzajemnego słuchania?
- Od spotkania do wspólnoty: Jak możemy przywrócić środowisko internetowe temu, czym może i powinno być: miejscem dzielenia się, współpracy i przynależności, opartym na wzajemnym zaufaniu? Co to znaczy „leczyć rany” w mediach społecznościowych? Jak budować środowiska kościelne, zdolne przyjąć i integrować „peryferie geograficzne i egzystencjalne” dzisiejszych kultur?
- Charakterystyczny styl: Jak możemy uzdrowić środowisko cyfrowe? Jak promować gościnność oraz możliwości uzdrowienia i pojednania? Jak „styl” Boga objawić się może w mediach społecznościowych?
Oczywiście nie jest to prezentacja kompletna. Na dobra sprawę potrzeba zespołu, który przetłumaczy Wskazania, udostępni narzędzia i zajmie się promocją inicjatywy Dykasterii. Z ostatnim może być różnie. Przed kilku laty środowisko dziennikarzy katolickich we Włoszech (UCSI), wspólnie z różnymi ośrodkami akademickimi, pedagogami i psychologami, policją i internautami, zainicjowało akcję „Parole Ostili” – promującą zachowania, w Internecie i nie tylko, bez wrogich słów. Na jej potrzeby ułożono dekalog komunikacji bez wrogich słów. Na kolejnych etapach pojawiały się dekalogi komunikacji w szkole, sporcie, polityce. Pierwszym bezskutecznie próbowałem zainteresować medioznawców i ludzi mediów. Obawiam się, sądząc po braku zainteresowania, że podobny los spotka inicjatywę „Ku pełnej obecności”.
***
Sięgnij do innych tekstów autora.
Jeśli podoba Ci się nasz portal i chcesz, żeby dalej istniał i się rozwijał możesz nas wesprzeć na PATRONITE.
Ksiądz katolicki, proboszcz parafii w Skrzynkach, redaktor portalu wiara.pl