Duszpasterską refleksję o zaangażowaniu w mediach społecznościowych – „W stronę pełnej obecności” – prezentowałem na początku czerwca tego roku. Minęło trochę czasu, a związana z dokumentem platforma Fully Present została nie tylko zauważona poza murami Watykanu, ale i nagrodzona przez Associazione Nazionale Giovani Innovatori (Narodowe Stowarzyszenie Młodych Innowatorów). Stowarzyszenie każdego roku przyznaje Oskara za innowacyjność. W tym roku, w gronie trzydziestu nagrodzonych i wyróżnionych, znalazł się Prefekt Dykasterii ds. Komunikacji, Paolo Ruffini.
Otwierając galę Prezes ANGI, Gabriele Ferrei, zauważył: „wspieranie młodych pokoleń, wzmacnianie ich zaangażowania i promowanie talentów, to podstawa misji Narodowego Stowarzyszenia Młodych Innowatorów. Aby ożywić ekosystem naszego kraju musimy więcej inwestować, stawiając innowacje, transformację cyfrową i zrównoważony rozwój w centrum uwagi”. W podobnym duchu uzasadniono nagrodę dla Ruffiniego: „za wspieranie młodych ludzi i zasady zrównoważonego rozwoju oraz postrzeganie innowacji jako elementu inkluzyjności, wspierającej społeczności”.
W gronie nagrodzonych znaleźli się między innymi: Paulo Carito, dyrektor generalny Fundacji EuroRoma24; Flavio Manzoni, dyrektor biura projektów Ferrari; Zeno D’Agostino, prezes portów europejskich (ESPO). Wręczenie nagród odbyło się we wspaniałej scenerii Sala del Tempio di Vibia Sabina e Adriano rzymskiej izby handlowej.
Zajrzałem przy okazji na stronę Fully Present. Inicjatywa nie rozwija się w jakimś szalonym tempie. Wszelako na blogu pojawiają się co jakiś czas informacje o nowych miejscach spotkań i ich tematach. Polska w dalszym ciągu jest białą plamą. Czego nie można powiedzieć o sąsiedniej Litwie.
Służba i uczestnictwo
Z rzymskiej izby handlowej przenosimy się do znajdującego się w ogrodach watykańskich Pałacu Leona XIII. Tu, w przeddzień Uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP, wręczono nagrody i odznaczenia dla najbardziej wyróżniających się pracowników Dykasterii ds. Komunikacji. Dotychczas uroczystość odbywała się 29 września, gdy Kościół czci Patronów Dykasterii, Świętych Archaniołów Michała, Rafała i Gabriela. W tym roku, ze względu na intensywne przygotowania do październikowej sesji Synodu, została przesunięta.
Przemawiając podczas uroczystości Paolu Ruffini podkreślił szczególną wartość wspólnoty pracy, w której każdy jest gotowy pomagać każdemu. „Nie jest to łatwa misja (…) w której trzeba strzec tego sensu, jakim jest służba i uczestnictwo, choć czasami są one bardzo męczące”. Przypomniał przy okazji słowa Franciszka, mówiącego o Kościele, który nie buduje „w oparciu o własny projekt” i nie żyje strategiami marketingowymi, ale odzwierciedla światło Jezusa. „Dziękuję zatem za tę drogę, na której dajecie świadectwo humanizmu pracy odbijającej światło, nie będąc najemnikami, ale pomocnikami pasterza”.
Tytuł Damy Świętego Sylwestra Papieża otrzymała Cinzia Marsicano z sekretariatu prefekta. Rycerzami Świętego Sylwestra papieża zostali Maurizio Corbo, Massimo Guerriniego, Franco Orsiniego, Marcello Domenico Poli z pionu technicznego. Okolicznościowa płyta Radia Watykańskiego trafiła do świętującej swoje siedemdziesięciolecie redakcji szwedzkiej.
Nadzieja na odrodzenie
Z przedświątecznych ciekawostek. Na wystawie 100 żłóbków znalazła się także szopka z Ukrainy. Wykonana z drewna o jasnych, ciepłych barwach, wyraża – jak zauważył ambasador Ukrainy przy Watykanie Andrii Yurash – „nadzieję na odrodzenie, oraz zwycięstwo dobra i światła nad siłami zła”. Szopka powstała w Jaworowie, słynącym z tego typu twórczości, wpisanej na krajowa listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego Ukrainy. Dla jej obywateli Boże Narodzenie jest czasem czerpania ze źródeł nadziei.
„Nikt nie może żyć bez nadziei – podkreślał Yurash. Jeśli nie ma nadziei, nie ma chęci podążania do przodu. Wiara, Kościół, jest oczywiście jedną z najpotężniejszych inspiracji duchowych dla pojedynczego wierzącego, jak i dla całej wspólnoty”.
***
Sięgnij do innych tekstów autora.
Jeśli podoba Ci się nasz portal i chcesz, żeby dalej istniał i się rozwijał możesz nas wesprzeć na PATRONITE.
Ksiądz katolicki, proboszcz parafii w Skrzynkach, redaktor portalu wiara.pl