Notatki z Soboru

Zapytałem nieoficjalnie, czy jest przewidziane tłumaczenie serii na język polski. Póki co – usłyszałem – nic nam na ten temat nie wiadomo...

W Polsce jeszcze cisza, ale w Rzymie przygotowania do Jubileuszu 2025 już nabierają rozpędu. Prezentację logo i tekstu hymnu mamy za sobą. Czekamy na muzykę. Gdy zostanie skomponowana będzie można tłumaczyć. Także na język polski. 

W ostatnim czasie Dykasteria ds. Ewangelizacji wydała serię książek (broszur?), mających przybliżyć nauczanie Soboru Watykańskiego II. To odpowiedź na List Franciszka z 11 lutego 2022 roku do abp. Rino Fisichelli, w którym powierzone mu zostało przygotowanie Jubileuszu. Papież pisał m.in.: „Ważne będzie, by pomóc odkrywać na nowo wymagania, jakie niesie powszechne powołanie do odpowiedzialnego udziału, z docenieniem charyzmatów i posług, których Duch Święty nie przestaje udzielać dla budowania jednego Kościoła. Cztery Konstytucje Soboru Ekumenicznego Watykańskiego II wraz z Magisterium tych dziesięcioleci będą nadal nas prowadzić i ukierunkowywać święty Lud Boży, ażeby czynił postępy w misji niesienia wszystkim radości z głoszenia Ewangelii”. 

Przydatne i skuteczne pomoce

Mamy zatem trzydzieści pięć tomików Quaderni del Concilio (Notatki z Soboru). We wstępie papież napisał: „Przygotowanie do Jubileuszu 2025 roku, poprzez przyjęcie fundamentalnych tekstów Soboru Watykańskiego II, jest zobowiązaniem, które proszę przyjąć jako pomoc dla wzrostu wiary. Składam w ręce wszystkich chrześcijan, zwłaszcza młodych, te przydatne i skuteczne pomoce, omawiające podstawowe tematy czterech soborowych konstytucji. Mam nadzieję, że spotkają się z szerokim przyjęciem i przyniosą dobre owoce odnowy dla naszych wspólnot. Powierzam je szczególnie biskupom, księżom, katechetom i rodzinom, aby znaleźli w nich najbardziej odpowiednie sposoby urzeczywistnienia nauczania Ojców Soborowych w perspektywie zbliżającego się Jubileuszu 2025”.

Publikację książek Dykasteria zleciła Wydawnictwu Shalom, związanemu ze wspólnotą, opiekującą się Centrum San Lorenzo. Wydane zostały w jednakowej szacie graficznej. Każdy tomik liczy 96 stron. Można nabywać pojedyncze (3.80 euro) lub całość (129.20 euro).

Od dłuższego czasu włoska redakcja Vatican News prezentuje kolejne tomy. W ubiegłym tygodniu Eugenio Bonanata rozmawiał z autorem czternastego tomu Notatek. Ks. Marco Frisina, dyrektor chóru Bazyliki Laterańskiej mówił o muzyce w liturgii. Jego zdaniem seria Quaderni del Concilio to genialny pomysł, pobudzający do dokończenia drogi Soboru, która mimo upływu sześćdziesięciu lat jest ledwie zarysowana. „To była Pięćdziesiątnica – mówił – gwałtowne odkrycie wielu aspektów, których jeszcze nie zdążyliśmy przetrawić”. 

Ks. Frisina wyjaśnia dalej, że cała reforma muzyki liturgicznej zaczęła się od św. Piusa X, powtarzającego często, że liturgii i muzyce liturgicznej chodzi o „chwałę Bożą i uświęcenie braci”. To starożytne określenie, jego zdaniem, jasno ilustruje rolę muzyki w modlitwie. „Kościół – zauważył – jest pod tym względem bardzo wymagający, choć czasem pozostawia te przestrzeń improwizacji; jednym razem staje się bardzie widowiskiem, innym zamienia w coś w rodzaju okna (…) Służy otwieraniu serc wiernych i kierowaniu ich do Boga we wspólnej modlitwie”.

Będzie jak zwykle?

Jednym z autorów serii jest dziekan Wydziału Teologicznego na Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza „Angelicum”, Dominik Jurczak OP. We wstępie do jedenastego, poświęconego sakramentom Kościoła tomu, pisze: „Dużo mówimy o sakramentach Kościoła i wiemy, że są one ważne, także dlatego, że w nich uczestniczymy; ale czego uczy o sakramentach Sobór?” 

Chciałbym po odpowiedź na pytanie odesłać czytelnika do wspomnianej pozycji. Ale… Zapytałem nieoficjalnie, czy jest przewidziane tłumaczenie serii na język polski. Póki co – usłyszałem – nic nam na ten temat nie wiadomo. 

Znając losy podobnych inicjatyw watykańskich można przypuszczać, że będzie jak zwykle…

***

Sięgnij do innych tekstów autora.

Jeśli podoba Ci się nasz portal i chcesz, żeby dalej istniał i się rozwijał możesz nas wesprzeć na PATRONITE.