Nie tylko Kanada

"Niekiedy i w niektórych miejscach witryny medialne stały się toksycznymi obszarami mowy nienawiści i fałszywych wiadomości." To wymaga reakcji.

Zapewne stały Czytelnik rubryki chciałby znaleźć dziś komentarz do papieskiej pielgrzymki i związanych z nią wydarzeń i kontrowersji. Powód, dla którego zostaną podjęte dwa inne wątki, jest prozaiczny. W chwili, gdy tekst zostanie opublikowany będę poza zasięgiem. Czyli na krótkim urlopie. 

SIGNIS

Czyli World Catholic Association for Communication (Międzynarodowa Organizacji Mediów Katolickich). Założona w 2001 roku. Skupia organizacje i osoby chcące wspierać katolickie media w przekształcaniu świata w świetle Ewangelii przez promowanie godności osoby ludzkiej, sprawiedliwości i pojednania. Organizacja wspiera również działania pokojowe, różnorodność kulturową, prawa człowieka i wolność słowa. Jej członkowie zasiadają m.in. w ekumenicznym jury festiwalu w Cannes czy Karlowych Varach. Każdego roku organizuje przeglądy filmów w La Salette. Od 15 do 18 sierpnia jej członkowie spotkają się na kolejnym międzynarodowym kongresie w Seulu. 

Z tej okazji Franciszek skierował do uczestników przesłanie. Jeden fragment warto przytoczyć.

„Korzystanie z mediów cyfrowych, zwłaszcza z mediów społecznościowych, ujawniło wiele problemów etycznych, wymagających mądrego i wnikliwego osądu ze strony osób komunikujących się i wszystkich zainteresowanych autentycznością i jakością relacji międzyludzkich. Niekiedy i w niektórych miejscach witryny medialne stały się toksycznymi obszarami mowy nienawiści i fałszywych wiadomości. W sprostaniu temu wyzwaniu SIGNIS  może odegrać ważną rolę przez edukację medialna i katolicką  sieć medialną, a także zwalczając kłamstwo i dezinformację. Zachęcam do wytrwania w tych wysiłkach, zwracając szczególną uwagę na potrzebę pomocy ludziom, zwłaszcza młodym, w rozwijaniu rozsądnego zmysłu krytycznego, uczenia się rozwijania rozróżniania prawdy od kłamstwa, dobra od zła, doceniania wagi wysiłków na rzecz sprawiedliwości, harmonii społecznej i szacunku dla naszego wspólnego domu. Chciałbym również zachęcić do zauważenia wielu społeczności w naszym świecie, które pozostają wykluczone z przestrzeni cyfrowej (…) W ten sposób wniesiecie znaczący wkład w szerzenie kultury pokoju, zakorzenionej w prawdzie Ewangelii”.

Zwracam uwagę na ten fragment, gdyż wpisuje się w przesłanie omawianej przed dwoma tygodniami książki Fabio Bolzetty: „Kościół w cyfrowym świecie”. I nie tylko. Przed kilkoma dniami pozycji pojawiło się bowiem także opracowanie byłego prefekta Dykasterii ds. Komunikacji, ks. Dario Edoardo Viganò, wicekanclerza Papieskiej Akademii Nauk Społecznych: „Iluzja świata połączonego. Relacje społeczne i nowe technologie”. 

Premio Don Tonino Bello

Przed pięcioma laty na jego grobie (napis: Don Tonino – tercjarz franciszkański – biskup) modlił się Franciszek. Wspominając wówczas Sługę Bożego papież powiedział między innymi, że dla Don Tonino zrozumienie biednych było prawdziwym bogactwem. „Kościół, który troszczy się o ubogich zawsze będzie dostrojony do kanału Boga, nigdy nie traci częstotliwości Ewangelii i czuje, że musi powrócić do tego, co istotne, aby konsekwentnie wyznawać, że Pan jest jedynym prawdziwym dobrem”.

Tym razem pamięć biskupa uczczono wręczeniem nagród drugiej edycji Premio Don Tonino Bello. Uroczystość odbyła się w auli seminarium duchownego w Molfetta 9 czerwca br. Co ciekawe, nagroda nie jest przyznawana ani za działalność charytatywną, ani za promowanie myśli Sługi Bożego, ale… za twórczość poetycką. W tym roku laureatami zostali: 

  • Onofrio Arpino (Santeramo in Colle) za tom „Vita” (Życie);
  • Lorenzo Spulio (Jesi, Marche) za tom „Nel nord di Okkalapa) (Na północ od Okkalapa);
  • Giuseppe Mandia (Perugia) za tom „Tra concreto e cielo” (Między konkretem a niebem).

Ponadto przyznano kilkanaście nagród specjalnych.

Inicjatywa stworzenia nagrody pojawiła się latem 2020 roku z podziwu nad wiedzą i wrażliwością Don Tonino na słowo. Stara się ona zwrócić uwagę na dwa preferowane przez Niego gatunki, mianowicie poezję łączącą wątki metafizyczne i ludzkie oraz bliskie ludzkim problemom dziennikarstwo.

Jeśli szukać podobieństw, niewątpliwie polskim odpowiednikiem Premio Don Tonino Bello będzie Nagroda dziennikarska im. bpa Jana Chrapka „Ślad”. 

***

Sięgnij do innych tekstów autora.

Jeśli podoba Ci się nasz portal i chcesz, żeby dalej istniał i się rozwijał możesz nas wesprzeć na PATRONITE.