Mobilny Jubileusz

Mająca pomóc w przeżyciu Jubileuszu aplikacja wystartowała 31 października. Dostępna jest na dwóch platformach: Android oraz iOS.

Po dłuższej, spowodowanej chorobą nieobecności, ponownie uchylam Okno. Zaglądam do watykańskich newsów dostając przy okazji zawrotu głowy. Ilość spotkań, inicjatyw, wydarzeń, przekracza możliwości jednego, pisanego co dwa tygodnie tekstu. Na dobrą sprawę należałoby pisać dwa w tygodniu. Bo, zauważyć trzeba, oficjalne informacje w języku polskim, dotyczą zasadniczo aktywności papieża, pomijając z reguły rzymskie dykasterie, działające przecież w jego imieniu.

Dziś, na prośbę naczelnej WIAM, informacja o tym, co już za kilka miesięcy może przydać się każdemu, kto planuje udział w rzymskich celebracjach Jubileuszu 2025.

Iubileum25

Mająca pomóc w przeżyciu Jubileuszu aplikacja wystartowała 31 października. Dostępna jest na dwóch platformach: Android oraz iOS. Zasadniczo oferuje użytkownikowi te same treści, do jakich mamy dostęp na oficjalnej stronie Jubileuszu. Z małą różnicą, zapewne ważną dla posługujących się wyłącznie językiem polskim. O ile na stronie internetowej jest on dostępny (aczkolwiek nie zawsze; wiele artykułów odsyła do tekstów w języku włoskim), w aplikacji mamy do wyboru jedynie sześć: włoski, angielski, francuski, niemiecki, hiszpański i portugalski.

Nowy użytkownik proszony jest o dokonanie rejestracji. Dzięki niej, w przyszłości łatwiej mu będzie uzyskać dostęp do spersonalizowanego obszaru, uzyskać kartę (karty, bo są dwie, o czym za moment) pielgrzyma, zgłosić swój udział w wydarzeniach Jubileuszu i – co najważniejsze – dysponować własnym, unikalny kodem QR, pozwalającym ustalić dzień i godzinę przejścia przez Drzwi Święte. Można przypuszczać, że jego posiadacze będą mieli pierwszeństwo i unikną stania w długich kolejkach.

Karty pielgrzyma

Są dwie. Posiadanie pierwszej, bezpłatnej, pozwoli zarejestrować się na pielgrzymkę do Drzwi Świętych i na wszystkie najważniejsze wydarzenia Jubileuszu. Umożliwia zarówno rejestrację indywidualną, jak i grupową, daje możliwość zgłoszenia niepełnosprawnych, wreszcie pozwala anulować i modyfikować zgłoszenia.

Drugą można wykupić. Warto! Obejmuje zniżki na transport, zakwaterowanie i wyżywienie, wstęp do muzeów i na wydarzenia kulturalne. Na dzień dzisiejszy nie wiadomo ile będzie kosztować. Oczywiście obie będą dostępne w aplikacji.

Dane techniczne 

Wersja na Androida: 15 MB; z zapisanymi danymi i już częściowo zapełnioną pamięcią podręczną ok. 50 MB. W Play Store na dzień 12 listopada ok. tysiąca pobrań. Ocena 4,8. App Store ilości pobrań nie podaje. Ocena 5.0.

Interfejs czytelny. Na stronie głównej wita nas zegar, pokazujący ile dni, godzin i minut pozostało do otwarcia Drzwi Świętych oraz najważniejsze informacje: czym jest Jubileusz, hymn, modlitwa i zaproszenie do zaangażowania w wolontariat. Na dolnym pasku wybrać możemy kalendarz wydarzeń, bieżące informacje, zarejestrować profil, a w sekcji Atro przejść do karty pielgrzyma, uzyskać informację między innymi o wydarzeniach kulturalnych, Centrum Pielgrzyma i przejść do płatności. Wreszcie z jej poziomu mamy dostęp do Facebooka, Instagrama, X (Twitter) i YouTube.

Z zapowiedzi najbliższych, poprzedzających Jubileusz wydarzeń: 23 listopada 2023 pierwszy z jubileuszowej serii „Harmonia nadziei” koncert. W programie Antoni Dvořák, IX Symfonia „Z nowego świata”. Wstęp wolny. Wybierający się w tym czasie do Rzymu mogą czuć się zaproszeni. 

***

Sięgnij do innych tekstów autora.

Jeśli podoba Ci się nasz portal i chcesz, żeby dalej istniał i się rozwijał możesz nas wesprzeć na PATRONITE.