Milczenie papieża i nie tylko

"Panie, powstrzymaj nas! (...) Nie jesteśmy w stanie zatrzymać się w obliczu śmierci ponieważ tylko Łaska może nas uratować."

In viaggio

Tym razem mowa nie wojnie w Ukrainie i politycznych oczekiwaniach. Spekulacje na ten temat uciął wydany w ubiegłym tygodniu komunikat Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Mowa o filmie, pokazanym poza konkursem na 79. Festiwalu Filmowym w Wenecji. „In viaggio” znaczy w drodze, w podróży. Reżyser, Gianfranco Rosi, podąża za Franciszkiem od Lampedusy aż do ostatniej pielgrzymki do Kanady. Ale nie jest to zwykły reportaż, do jakich zdążyliśmy się już przyzwyczaić. 

Andrea Piersanti w poniedziałkowym wydaniu L’Osservatore Romano zauważa: „Środki masowego przekazu nie mogą obejść się bez egocentrycznych i rozmownych gwiazd. Ale papież taki nie jest. Rosi miał dar zrozumienia i odwagę, by to powiedzieć. W pierwszych kadrach filmu twarz papieża, nieruchoma i milcząca, przeplata się z obrazem ziemi (jakby odwróconej do góry nogami), widzianej ze stacji kosmicznej. Niezsynchronizowany z obrazem głos papieża zachęca ludzkość do większej wiary w daną nam przez Ojca zdolność czynienia dobra (…) Wyłaniająca się z iluminatorów stacji kosmicznej ziemia jest miażdżącą metaforą ciężaru nie do zniesienia (naszego kulejącego człowieczeństwa), a jednocześnie nie pozwalającą wznieść oczu ku niebu przeszkodą (zajmuje cały ekran) (…) W filmie Rosiego papież najczęściej milczy (…) Pod koniec filmu, gdy jego twarz znika z pola widzenia, w obliczu bestialstwa wojny, pozostaje tylko moc modlitwy: Panie, powstrzymaj nas! (…) To tchnienie modlitwy. Możemy i musimy czynić dobro. Nie jesteśmy w stanie zatrzymać się w obliczu śmierci ponieważ tylko Łaska może nas uratować”. 

Rzymska premiera filmu odbędzie się 4 października, we wspomnienie świętego Franciszka z Asyżu. Już dziś film został okrzyknięty kopernikańskim przewrotem i punktem zwrotnym w pokazywaniu działalności papieża. Trailer można zobaczyć na YouTube

Kard. Giovanni Angelo Becciu

Pozbawiony kardynalskich przywilejów hierarcha najpierw pojawił się na konsystorzu, co wywołało zdziwienie (i zaniepokojenie niektórych polskich dziennikarzy). Następnie podczas beatyfikacji Jana Pawła I nie tylko był w gronie koncelebransów, ale media włoskie wychwyciły moment, gdy po skończonej liturgii przywitał się z nim Franciszek.

O ile w Polsce medialne spekulacje trwają, bliski Watykanowi portal Faro di Roma całe zamieszanie skomentował krótko: „Wśród licznych koncelebrujących kardynałów był także Sardyńczyk, Giovani Angelo Becciu, który właśnie  powrócił do kręgu otaczających i będących blisko papieża kardynałów, po tygodniach gorzkiej marginalizacji, związanej z oszczerstwem i zastawioną nań pułapką sądową, której padł ofiarą.  Powrotowi z pewnością błogosławi z nieba Luciani, który sam, jako hierarcha, zetknął się kurialną logiką i IOR”.

Plan dla Rzymu

Trzy lata zostało do kolejnego Jubileuszu. Znamy już hasło (Pielgrzymi nadziei), widzieliśmy logo. W zaciszach Watykanu trwają przygotowania programu, a Wieczne Miasto przygotowuje się na przyjęcie milionów pielgrzymów. Co ze względu na wieloletnie zaniedbania nie będzie łatwe. Bywający w Rzymie wspominają bowiem nie tylko spotkania z papieżem i wizyty w bazylikach większych. Także dziurawe ulice, sterty śmieci i palące się autobusy. To wszystko do końca roku 2024 ma się zmienić. Tak przynajmniej wynika ze spotkania na szczycie, w którym uczestniczyli: ustępujący premier Mario Draghi, gubernator regionu Lazio Nicola Zingaretti, podsekretarz stanu rady ministrów Roberto Garofoli i gospodarz Palazzo Chigi, czyli burmistrz miasta Roberto Gualtieri.

Co wynika ze spotkania? Pisze o tym Domenico Agasso na stronach Vatican Insider

Plany wprawiają w zachwyt. Podziemne przejście ma połączyć Zamek Anioła z Via della Conciliazione. Powstanie nowa stacja metra linii C w pobliżu Koloseum. Oczekuje się też konserwacji linii metra A i B. Powstanie zakład przetwarzania odpadów na energię elektryczną. Niemal w całości zostanie odnowiony park pojazdów Atac (przedsiębiorstwo komunikacji). Będą nowe linie autobusowe i tramwajowe (może przyjmujące tanie linie lotnicze lotnisko Ciampino doczeka się wreszcie bezpośredniego połączenia z centrum Rzymu?). 

Tereny zielone wokół Tybru zostaną zrewitalizowane. Miasto chce wybudować, mając na uwadze młodych pielgrzymów, sieć schronisk. Wreszcie, w ramach przygotowania „wielkich eventów” przewidziana jest przebudowa terenów wokół Tor Vergata (to miejsce m.in. słynnego spotkania świętego Jana Pawła II z młodzieżą świata w roku 2000).

Jednym słowem, szykuje się wielka odnowa Wiecznego Miasta. Z jakim skutkiem przekonamy się za trzy lata.

***

Sięgnij do innych tekstów autora.

Jeśli podoba Ci się nasz portal i chcesz, żeby dalej istniał i się rozwijał możesz nas wesprzeć na PATRONITE.