Ekumeniczny Synod

Czuwanie modlitewne młodych, organizowane przez Wspólnotę z Taizé i rekolekcje poprzedzą otwarcie Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów.

Czuwanie modlitewne, organizowane przez Wspólnotę z Taizé i rekolekcje, prowadzone przez o. Timothy Radcliffa OP, poprzedzą otwarcie 16. Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów.

O czuwaniu poinformował Franciszek podczas modlitwy Anioł Pański 15 stycznia br. W poniedziałek 23 stycznia odbyła się z kolei konferencja prasowa, podczas której omówiono projekt „Together – Raduno del Popolo di Dio” (Razem – Zgromadzenie Ludu Bożego). Pełnego zapisu prezentujących inicjatywę mówców niestety nie ma. Na szczęście poniedziałkowe L’Osservatore Romano zamieściło krótką syntezę.

Musimy zrobić kolejny krok

Nie będzie kompletnej, pełnej drogi synodalnej bez jedności chrześcijan. Dlatego – zauważył kard. Jean-Claude Hollerich – droga synodalna Kościoła musi być drogą ekumenizmu i nawrócenia. „W tym sensie musi wnieść swój własny wkład w przywrócenie jedności z wszystkimi wyznaniami chrześcijańskimi, zgodnie z wolą Bożą”. Mówiąc o kierowanej przez kard. Kurta Kocha Dykasterii ds. Ekumenizmu purpurat zauważył, że dzięki jej inicjatywom wiele różnic doktrynalnych zostało lepiej zrozumianych. „To była doskonała robota, ale musimy zrobić kolejny krok. A synodalność, kładąca nacisk na chrzest i działanie Ducha Świętego, jest doskonałą ku temu okazją”.

O Synodzie, rozumianym jako kolejny krok w drodze ku jedności mówił także przeor Taizé, brat Alois. „Młodzi ludzie z różnych krajów Starego Kontynentu, którzy zgromadzą się w Rzymie wraz z różnymi wspólnotami chrześcijańskimi, stanowią w pewnym sensie szansę, ponieważ są w stanie na drodze ekumenizmu zaangażować cały Lud Boży”.

Arcybiskup Ian Ernest, przedstawiciel abp. Canterbury przy Stolicy Apostolskiej przypomniał, że „Synod jest kontynuacją Soboru Watykańskiego II” i że „anglikanie mają długą tradycję procesu synodalnego”.

Podsumowując kard. Hollerich powiedział:

„Myślę, że musimy być pokorni i w tej pokorze patrzeć na inne wyznania, na inne wspólnoty chrześcijańskie. Nie chodzi tu o jakieś ćwiczenie, które można zrobić w sposób abstrakcyjny. Dlatego nie chcę wyliczać rzeczy, jakich mamy się nauczyć od innych. Myślę, iż ma to być duchowe doświadczenie każdego z uczestników synodu. I chodzi tu również o spotkanie, o to, by spotkać się z innymi ludźmi, a nie jedynie z naszymi wyobrażeniami o nich. Tylko wtedy możemy się od nich uczyć. W ten sposób kształtujemy nasze człowieczeństwo, w dialogu. W dialogu mamy budować swą chrześcijańską tożsamość. To nie oznacza, że nie ma różnic. Różnice oczywiście są. Gdyby ich nie było, stanowilibyśmy jeden Kościół. Jednakże uczenie się od siebie nawzajem zbliża nas do siebie.“

Kalendarz wydarzeń poprzedzających Synod

  • 29 września – 1 października 2023: Weekendowe spotkanie młodzieży, organizowane przez Wspólnotę z Taizé pod hasłem: „Razem – Zgromadzenie Ludu Bożego”. Jest przeznaczone dla młodych w wieku od 18 do 35 r.ż. Zostaną oni ulokowani w różnych rzymskich parafiach. Przewiduje się wspólne modlitwy, dzielenia i dyskusje. Więcej informacji o spotkaniu i zapisach na stronie Wspólnoty (j. angielski).
  • 30 września 2023: Czuwanie modlitewne z udziałem papieża Franciszka.
  • 1–3 października 2023: Rekolekcje dla uczestników Synodu, prowadzone przez o. Timothy’ego Radcliffa OP. 

***

Sięgnij do innych tekstów autora.

Jeśli podoba Ci się nasz portal i chcesz, żeby dalej istniał i się rozwijał możesz nas wesprzeć na PATRONITE.