Co Duch mówi do Kościoła (2)

Lista potencjalnych kandydatów pojawiła się na dziennikarskiej giełdzie przed kilkoma miesiącami. Mianowany w ubiegłym tygodniu prefekt znajdował się na zaszczytnym, ostatnim miejscu.

Duc in altum

Nominacja prefekta Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przewidywana była od dłuższego czasu. Ale niewielu spodziewało się jej teraz. Bardziej prawdopodobna wydawała się jesień, na ten bowiem czas planowana jest przygotowywana od kilku lat reforma kurii rzymskiej. Co zdecydowało, że Franciszek przyjął rezygnację kardynała Roberta Saraha, a następnie powołał komisję wizytującą Kongregację, nie wiadomo. Aczkolwiek wiadomo, że w relacjach między byłym już prefektem a papieżem iskrzyło. Czego dowodem był spór i osobisty list Franciszka w sprawie potwierdzania tłumaczeń tekstów liturgicznych, dokonywanych przez konferencje episkopatów.

Lista potencjalnych kandydatów pojawiła się na dziennikarskiej giełdzie przed kilkoma miesiącami. Mianowany w ubiegłym tygodniu prefekt znajdował się na zaszczytnym, ostatnim miejscu. Bardziej prawdopodobną wydawała się kandydatura abpa Victorio Violi, któremu papież zlecił wspomnianą wizytację i który odpowiadał za nowe tłumaczenie włoskiego mszału.

Czy powołanie na prefekta kogoś, kto pracę w Kongregacji zaczynał u boku kard. Antonio Cañizaresa Llovera (to on łudził tradycjonalistów wizją zbliżającego się szybkimi krokami powrotu liturgii trydenckiej) i kontynuował, współpracując ze znanym z dość konserwatywnego podejścia do reformy liturgicznej kard. Roberta Saraha, oznacza całą wstecz? Niekoniecznie. Doświadczenie kurialne z jednej strony, wsparcie mającego doświadczenie w tłumaczeniach abpa Violi z drugiej, dają nadzieję, że prace Kongregacji pójdą w kierunku promowania inicjatyw, mających na celu umożliwienie wiernym głębszego uczestnictwa w liturgii. Ten kierunek wskazywał przed laty kard. Ratzinger w słynnej książce „Duch liturgii” i święty Jan Paweł II w Liście na dwudziestopięciolecie Konstytucji o liturgii. Biskupie zawołanie nowego prefekta – Duc in altum (wypłyń na głębię) – daje gwarancję, że pójdzie w tym kierunku.

Na dzień dzisiejszy pierwszym zadaniem, z jakim będzie musiał zmierzyć się nowy prefekt, jest przygotowanie Obrzędu błogosławienia katechistów, co zapowiedział Franciszek w Liście Antiquum ministerium.