„W czasie najbliższego Synodu Biskupów papież chce wysłuchać także cyfrowego kontynentu’” – podała w komunikacie z 12 sierpnia ANSA. „Zawsze mamy wiele do powiedzenia w sieciach społecznościowych, a teraz jest okazja, by to zrobić. Nie ma znaczenia, czy jesteś wierzący, nie ma znaczenia czy jesteś katolikiem” – apeluje jedna z moderatorek projektu, siostra Naike Monique Borgo.
Więcej o inicjatywie, wpisującej się w projekt „Kościół cię słucha” (La Chiesa ti ascolta), pisze na stronach Avvenire Riccarco Maccioni, reprezentujący młode pokolenie dziennikarzy włoskiego dziennika katolickiego. Notabene, gazeta ma trzecie miejsce jeśli chodzi o codzienny nakład. „Należy zrewidować podręczniki geografii. W rzeczywistości kontynentów nie jest pięć, a sześć. Ale jedynie ten szósty, dodatkowy, nowy, nie ma granic. Odnajduje się w innych, przechodzi przez nie, w jakiś sposób zamieszkuje je językiem relacji, często wirtualnych, opowiada o życiu ludzi, ich radościach i cierpieniach. Rzeczywiście, porozmawiajmy o składającym się z serwisów internetowych i mediów społecznościowych kontynencie cyfrowym, w którym coraz częściej spotyka się każdego dnia także wspólnota kościelna i powierzmy mu ważna rolę także na drodze synodalnej. Projekt koordynowany jest przez księdza Lucio Adriàna Ruiza, sekretarza Dykasterii ds. Komunikacji i jest animowany przez cyfrowych misjonarzy”.
Komentując nową inicjatywę siostra Borgo zauważa: „Podstawową ideą jest wskazanie na rzeczywistość Kościoła, słuchającego wszystkich, nie tylko należących do sieci kościelnych (…) Zakres działania wyznaczają dwie wielkie zasady pontyfikatu papieża Franciszka: odwaga bycia Kościołem wychodzącym i dotarcie do peryferii egzystencjalnych, żyjących w środowiskach cyfrowych”.
Punktem wyjścia inicjatywy „Kościół cię słucha” jest zamieszczony w Sieci formularz. Poszczególne pytania dotyczą języka i metod dialogu w Kościele. Są w nich także takie – mówi siostra Borgo – w których odpowiadający mogą wskazać, czego wspólnota kościelna nie powinna już robić.
Cześć, papież Franciszek chce wiedzieć…
Wchodzącego na stronę użytkownika Sieci wita komunikat: „Cześć, papież Franciszek chce wiedzieć, jak postrzegany jest Kościół i co twoim zdaniem Kościół powinien zrobić, aby zbliżyć się do Ciebie, byśmy mogli iść wspólnie.” (Słowo „wspólnie” – insieme – pojawia się w wypowiedziach i dokumentach Franciszka od wielu lat). „Anonimowe odpowiedzi zostaną zebrane i traktowanie zgodnie z prawem do ochrony danych (RODO). Wynik zostanie przesłany na Synod Biskupów 2023, aby tchnąć nowe życie w Kościół. Prosimy o poświęcenie 15 minut, by swobodnie odpowiedzieć na pytania. To wyjątkowa okazja, której nie można przegapić”.
Formularz udostępniono w siedmiu językach: włoskim, angielskim, francuskim, hiszpańskim, portugalskim, filipińskim i indyjskim. Przygotowany został przez Riial – sieć informatyczną Kościoła w Ameryce łacińskiej, instytucję założoną przez Papieską Radę ds. Komunikacji Społecznej i Radę Episkopatów Ameryki Łacińskiej (CELAM). „Projekt – pisze Maccioni – skierowany jest do tych milionów katolików, każdego wieku i różnego stanu, którzy fizycznie nie są związani z życiem konkretnej parafii lub instytucji, ale – jak mówił Benedykt XVI – zamieszkują kontynent cyfrowy.
Na odpowiedzi, niestety, nie ma dużo czasu. Formularz będzie dostępny w Sieci do 20 sierpnia. Co ważne – cyfrowi misjonarze, animatorzy projektu „Kościół cię słucha” także będą obecni w auli synodalnej.
***
Sięgnij do innych tekstów autora.
Jeśli podoba Ci się nasz portal i chcesz, żeby dalej istniał i się rozwijał możesz nas wesprzeć na PATRONITE.
Ksiądz katolicki, proboszcz parafii w Skrzynkach, redaktor portalu wiara.pl